Digital Marketing Strategy

Site içi SEO Nasıl Yapılır?

Öncelikle web sitenizin mobil ve masaüstü versiyonlarının kusursuz çalışması gerekmektedir. Bu yüzden web sitesi yapılırken site içi seo nasıl yapılır? sorusunun cevabını bilen işinin ehli kişilerce tasarlanıp, kodlanması oldukça önemlidir. Web sitenizin arama motorlarının istediği kriterlere uygun olup olmadığını Google Page Speed Insights ve GT Metrix üzerinden test edebilirsiniz. Bu iki siteden yapacağınız testlerden web sitenizin yüzde seksen beş üstü puan alması gerekmektedir.

Teknik yeterlilikte aranan kriterler nelerdir? Java Script ve Html sıkıştırmalarının yapılması, sayfada kullanılan resimlerin optimize edilmesi, tarayıcı ön belleklemesinin yapılması, sunucu yanıt süresinin kısaltılması ve görünür içeriğe öncelik verilmesi site içi seo nasıl yapılır? sorusun en önemli cevabıdır.

Site içi SEO nasıl yapılır?

Sitenizde vereceğiniz bilgilerin özgün olması, Heading etiketlerinin sayfalarınızda doğru ve hiyerarşik yapıda kullanılması da oldukça önemlidir. Bu konu ile ilgili olarak seo uyumlu makale nasıl yazılır? başlıklı makalemizi dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

robot.txt dosyası oluşturmalısınız; arama motorlarının web sitenizde ulaşmasını istemediğiniz yerleri göstermek için sitenizin kök dizinine eklenmelidir.

Site haritası oluşturun; Arama motorlarına sitenizin içeriğin hakkında bilgi vermek üzere oluşturmanız gereken bir dosya türüdür.

W3C standartlarına dikkat edilmesi; W3C kriterlerine uygun olarak hazırlanan web sitelerini arama motorları oldukça önemsemektedir. W3C kriterlerine uygun olarak hazırlanan bir web sitesi Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer gibi tarayıcılarda sorunsuz görüntülenir ve buda kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartır.

Sayfa içi Seo Kriterleri

Sayfa başlığı, sayfa açıklaması ve anahtar kelimeler sayfanızla birebir ilgili olmalıdır. Sayfa başlığı en az 3, en çok ise 6 kelime ve 60 karakter olmalıdır. Başlık, sayfa URL’si ve sayfanızın H1 etiketi mutlaka aynı olmalıdır. Sayfa açıklaması anahtar kelime ile başlamalıdır ve maksimum 160 karakter olmalıdır. Anahtar kelimeleriniz sayfanızla ve içeriğinizle birebir alakalı olmalı ve 150 karakteri geçmemelidir. Her anahtar kelimenin bittiği harften sonra aralık vermeden virgül kullanılmalı, virgülden sonra diğer anahtar kelimeye geçilirken ise bir boşluk bırakılmalıdır. Heading etiketleri büyükten, küçüğe sıralanmış olmalıdır. Her sayfada 1 adet h1, 1 adet h2, 1 adette h3 etiketi hiyerarşik yapıda kullanılmalı ve büyüklükleri bir birlerinden farlı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse H1 30px, H2 25px, H3 20px ve içeriğinizde kullanacağınız harflerde 14px olmalıdır. Makale veya ütün açıklamalarınız özgün ve en az 300 kelime olmalıdır. İçeriğinizde kullanacağınız anahtar kelime oranı %5’i geçmemelidir ve son 60 kelimede içerisinde mutlaka anahtar kelime kullanmanızı öneriyoruz.

Makale veya ürün açıklamalarında kullanılacak resimlerin özgün olması, optimize edilmesi ve alt etiket kullanılması da dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur.

Site içi seo nasıl yapılır? Başlıklı yazımızda anlatmaya çalıştığımız teknik detayların tamamı kullanıcı deneyimlerini en üst seviyeye çıkartmak için yapılması gerekli çalışmalardır. Yoksa arama motorları bu düzenlemelerin yapılmasını webmasterlara eziyet olsun diye istememektedir.