Digital Marketing Strategy

Kurumsal SEO

İşletmelerin ölçeğine göre farklılık arz eden ve faaliyet alanı, çalışma sistemi, yarattığı değer, sunduğu hizmet gibi özellikler çerçevesinde şekillenen Kurumsal SEO hizmetleri, işletmelerin dijital ortamdaki tanıtımlarında ve mevcutta yürütülen veya plananan projelerinde büyük verimlilik sağlamakta ve rakiplerine karşı avantaj kazandırmaktadır. Kurumsal SEO danışmanlığı sadece SEO kriterlerine göre bir hizmeti değil, işletmenin bazı departmanları ile entegre olmayı gerektiren bir hizmet anlayışı gerektirmektedir. Kurumsal SEO danışmanlığı, markalaşma sürecini, ürün tanıtımlarını, organizasyon ve kampanya duyurularını, pazarlama faaliyetlerini, firma stratejilerini, misyon ve vizyonunu kapsadığı için pazarlama departmanından halkla ilişkiler departmanına kadar ilgili her departmanla entegre çalışmayı gerektiren hizmetleri barındırmaktadır. Farklı departmanlardan gelen farklı veri, proje ve beklentilerin dijital ortamda belirli bir bütünlük içerisinde SEO uyumuyla yürütülmesi uzmanlık gerektirmektedir.

Kurumsal SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu şimdilerde her zamankinden çok daha önemli bu yüzden her işletmenin, SEO’nun gerçek anlamını ve işletmeler için ne denli büyük bir potansiyel yarattığını farkına varması gerekmekte. Arama motoru optimizasyonu -kısaca SEO (Search Engine Optimisation)- bir web sitesi veya bloğun Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında üst kademelerde yer alabilmesi için takip edilmesi gereken kurallar bütünüdür.

Bunun yanı sıra SEO, web sitenizin daha hızlı ve kolay yönlendirilebilmesini ve daha kullanıcı dostu bir profil kazanmasını sağlayarak sayfa kalitesini artırmak için muazzam bir yöntemdir. SEO aynı zamanda, bütün proseste bir dizi kurallar, farklı aşamalar ve kontroller barındırdığı için bir uygulama iskeleti / taslağı olarak da düşünülebilir. Özgün ve yeterli içerik, anahtar kelime, hızlı performans, kullanım kolaylığı, sosyal medya entegrasyonları gibi kriterler üzerinden profesyonellerce yürütülen SEO uygulamaları, işletmenizin dijital rekabetteki elini güçlendirir. Arama motorlarının her gün, sorularına cevap ve sorunlarına çözüm arayan milyonlarca kullanıcıya hizmet ettiğini göz önünde bulundurursak, günümüzün rekabetçi piyasasında SEO, işletmeler için son derece önemli bir uygulamadır çünkü bir soruya cevap ya da bir soruna çözüm olacak içeriğiniz varsa bile eğer SEO hizmeti almıyorsanız, milyarlarca web sitesinin yer aldığı bir sistemde arama sonuçlarında kendinizi göstermeniz ve ihtiyaç sahibine ulaşmanız gerçekten de hiç kolay değil.

Kurumsal SEO'nun Avantajları

Arama motoru kullanıcıları ağırlıklı olarak sonuç sayfasındaki ilk 5 öneriyi seçmeye eğilimlidir, dolayısıyla SEO hizmetlerinin sağlayacağı işletmenizi üst sıralara taşıma avantajından faydalanarak web sitenize daha çok ziyaretçi, online mağazanıza daha çok müşteri çekebilirsiniz. SEO sadece arama motorlarıyla ilgili olmamakla beraber profesyonel bir SEO yönetimi web sitenizin kullanıcı tecrübesini ve kullanılabilirliğini de artıracaktır. Kullanıcının arama motorlarına duyduğu güvene karşılık, arattığı anahtar kelimelere göre en üst sonuçlarda yer almak web sitenizin güvenilirliğini yükseltecektir.

Web sitenizin sosyal tanıtım ve reklamında da SEO iyi bir yöntemdir çünkü sitenize Google veya Yahoo gibi bir arama motorundan ulaşan kişilerin, sitenizi Facebook, Twitter, Google+ vb. sosyal medya kanallarından paylaşması daha olasıdır. Büyük ve hacimli sitelerin düzgün ve sorunsuz bir şekilde işletilmesi de yine SEO uygulamaları ile mümkündür; birden fazla yazarı olan web siteleri direkt ve endirekt olarak SEO’dan faydalanırlar. Direkt faydası arama motoru trafiğindeki yerini yükseltmesi iken endirekt faydası ise tüm içeriğin yayınlanmadan önce ortak bir uygulama iskeleti üzerinden denetim ve kontrolünün yapılabiliyor olması ve uyumsuz içeriğe mahal vermemesidir. Daha önce de ifade edildiği üzere, SEO size, rekabette ön plana çıkmanızı sağlayacak donanımı sağlar şöyle ki; sizinle aynı ürünü ve aynı hizmeti sunan rakiplerinizle olan mücadeleden zaferle çıkabilmeniz ancak SEO ile mümkündür. Diğer türlü dünyanın en iyi ürürünü, en iyi hizmetini de sunuyor olsanız, milyarlarca web sitesi arasında kaybolup gidebilir, dijital dünyanın nimetlerinden faydalanamayabilirsiniz.